euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Agatha Christie - Desať malých černoškov

 

Na jeden záhadný opustený ostrov, ktorý sa nachádza asi jednu míľu od pobrežia, bolo pozvaných desať osôb...

Desať malých černoškov
(z anglického originálu "LAST WEEKEND")

Autorka: Agatha Christie
Vypracoval: Marek Mašura

Hlavné osoby:
01. Edward George Armstrong, lekár
02. Emily Caroline Brent, stará puritánka, ktorá si najradšej číta v
Biblii
03. William Henry Blore, inšpektor polície
04. Vera Elizabeth Claythorne, bývalá učiteľka, ktorá si hľadá prácu
ako sekretárka
05. Philip Lombard, dobrodruh, ktorý už zažil veľa dobrodružstiev
06. John Gordon Macarthur, starý generál
07. Anthony James Marston, mladý muž, nadšenec rýchlych áut
08. Thomas Rogers, sluha
09. Ethel Rogers, jeho žena
10. Lawrence John Wargrave, starý sudca

Na jeden záhadný opustený ostrov, ktorý sa nachádza asi jednu míľu od pobrežia, bolo pozvaných desať osôb. Na tomto ostrove sa nachádza jeden veľký, moderný dom, so všetkým, čo si možno priať. Každý hosť dostal svoju vlastnú izbu, a v každej jednej na stene visí známa básnička o desiatich malých černoškoch, ktorých počet sa stále zmenšuje, až na konci nezostane ani jeden. Večer dňa príchodu hostí sa všetci stretnú v obývačke na prízemí a začnú viesť nezáväznú debatu. V tom zrazu zaznie temný, mysteriózny hlas, ktorý ich všetkých rad radom obviňuje z vykonania vraždy, hlboko v ich minulosti. Veľmi rýchlo sa zistí, že hlas bol nahraný na platni, a sluha dostal príkaz, aby ju pustil...
Sudca Wargrave zaháji rokovanie a chce po všetkých ostatných vedieť, ako sa dostali na ostrov. Za chvíľu hostia zistia, že každý bol pozvaný neznámou osobou, ktorá sa podpisuje ako N. E. ZNAMY (v angličtine U. N. OWEN, unknown). Táto osoba každého z hostí nalákala na nejakú návnadu a každý sa nechal chytiť. Potom prejde sudca k obvineniam, o ktorých hovoril hlas na platni. Skoro každý z nich sa bráni, že žiadnu vraždu nevykonal. Lenže v ten istý večer sa stane niečo hrozné – mladý muž Anthony Marston umrie – napije sa zo svojho drinku, zabehne mu a udusí sa. Presne ako prvý černoško v básničke o desiatich malých černoškoch. Ostatní veľmi rýchlo prídu na to, že v jeho pohári bol jed, cyankáli. Najprv si všetci myslia, že mladý muž použil výlet na ostrov ako zámienku, aby mohol spáchať samovraždu. Lenže keď na druhý deň zomrú ďalší ľudia, takisto presne podľa „plánu“, začnú pozostalí pomaly chápať, že tu majú do činenia s psychopatickým vrahom, ktorý sa skrýva medzi nimi (lebo ostrov prehľadajú a nenájdu žiadne miesto, kde by sa niekto cudzí mohol skryť). Tento „falošný“ malý černoško, alebo ich hostiteľ N. E. ZNAMY ich chce všetkých potrestať za vraždy ktoré vykonali. Čitateľ neskôr príde na to, že každý z nich naozaj bol zodpovedný za smrť niekoho, problém je v tom, že všetky vraždy sa stali za ťažko dokázateľných okolností (napr. pri operácií, keď bol lekár opitý, alebo keď generál pod zámienkou vojnového útoku poslal milenca svojej ženy na istú smrť). Lenže teraz sú všetci veľkým neznámym súdení a postupne, jeden po druhom zabíjaní. Čoraz viac sa stupňuje veľké napätie, nikto už nikomu neverí, pozostalí sa snažia držať vždy pokope, aby vrah medzi nimi mal menšiu šancu niekoho z nich zabiť, lenže vrahovi sa vždy podarí niekoho prichytiť samého alebo odlákať od ostatných a zabiť ho presne podľa básničky. „Černoškovia“ sa snažia dostať z ostrova a signalizujú smerom na pobrežie volanie o pomoc, lenže akurát v tom čase sa zdvihne búrka a žiadny čln nemôže prísť. Sú teda vydaní na milosť a nemilosť ich vrahovi, ktorý sa už čoraz ťažšie medzi pozostalými skrýva. Kto vykonal zákernejšiu vraždu, ten samozrejme neskoršie zomrie, aby viac psychicky trpel. A černoškov je čoraz menej a menej po každej vražde sa pozostalí boja ešte viac a každý sa pýta sám seba: „Kto bude ďalší? Budem to ja?“ Na konci je napätie už skoro na nevydržanie a pozostalí sú už z toho všetkého poriadne na nervy. Vrahovi sa však podarí všetkých zabiť presne podľa predlohy a tým pádom pomstiť ich činy.
Treba ešte dodať, že existujú dve verzie, ako sa príbeh postupne vykryštalizuje. Agatha Christie najprv napísala „Desať malých černoškov“ ako divadelnú hru, ktorá končila „happy endom“ – posledný dvaja nakoniec vraha prekabátia a premôžu. Takisto jedna sfilmovaná verzia tohto románu pod názvom „Smrtiace safari“ končí tak, že poslední dvaja prežijú. Neskôr Agatha Christie rozpísala divadelnú hru na o dosť dlhší román, ktorý končí smrťou všetkých a ktorý je oveľa výraznejšie psychologicky postavený, obsahuje dômyselne popísané myšlienky a fóbie, rozhovory viacerých „obetí“ medzi štyrmi očami a na konci aj list vraha, ktorý pred svojou smrťou hodil vo fľaši do mora a v ktorom vysvetľuje svoje motívy a činy, ako sa ku svojím obetiam vôbec dostal a ako ich na ostrove zabil.

Leitmotív, ktorým sa veľká väčšina detektívnych románov Agathy Christie vyznačuje, je takzvaný „bod zlomu“, od ktorého kniha vtiahne čitateľa do svojej moci a ten ju už z ruky nepustí, až kým ju nedočíta. A čím skôr tento bod príde, tým samozrejme lepšie. Keď som po prvý krát čítal „Desať malých černoškov“ prišiel u mňa tento „break-even-point“ dosť skoro, krátko po Marstonovej smrti. Túto knihu som začal čítať pred spaním s tým, že si prečítam tak dve-tri kapitoly na zaspanie. Výsledok bol však taký, že som túto knihu čítal celú noc, a až pri prvých lúčoch ranného brieždenia som zaspal s hlavou plnou zážitkov. Treba ešte podotknúť, že takáto vec sa mi pri čítaní knihy príliš často nestáva.
A dnes môžem s najčistejším vedomím a svedomím povedať, že „Desať malých černoškov“ je najlepší detektívny román, aký som kedy čítal alebo videl spracovaný ako divadelnú hru či film. Agatha Christie v tejto knihe ako aj pri ďalších svojich originálnych románoch opäť dokázala, že vie čitateľa absolútne vtiahnuť do deja a privodiť mu poriadne zimomriavky. Asi najviac ma upútala irónia osudu, keď si všetci pri prvej mŕtvole mysleli, že ide o samovraždu a neskôr sa o svoj život triasli už len traja ľudia. A koniec s prekvapením a brutálnou pointou, keď čitateľ konečne spozná, kto je vrahom, je absolútne nečakaný a snáď v žiadnom inom detektívnom románe sa nenachádza napínavejší. Agatha Christie nám opäť ukázala, ako dokáže s bravúrou obrátiť na konci celý scenár naruby a úplne tým zmiasť čitateľove doterajšie predstavy o vrahovi.

Agatha Christie:
Spoločensky uhladená vražda sa stala výrobnou značkou Agathy Christie. Táto spisovateľka sa stala najčítanejšou autorkou kriminálnych románov na svete. Ale za všade rozširovaným obrazom milej starej dámy, produkujúcou bestselleri sa skrývala ešte jedna druhá, menej známa Agatha Christie: vo viktoriánskom štýle vychovaná ale predsa prekvapivo nekonvenčná, milujúca slobodu, podľa dnešného chápania „emancipovaná žena“. Táto žena, ktorá stvorila nesmrteľnú Miss Marplovú a svojvoľného detektíva Poirota bola vždy pozornou kronikárkou Anglicka.

Životopis:

1890 15. septembra sa v Torquay narodila Agatha Mary Clarissa
Miller
1901 Smrť jej otca
1914 Vydala sa za Archibalda Christieho
1918 Manželský pár sa presťahuje do Londýna
1919 Narodila sa Rosalind Margaret Clarissa, jediné dieťa Agathy
Christie
1920 Agathin prvý detektívny román "Záhada na zámku Styles", kde po
prvý krát vystupuje belgický detektív Hercule Poirot
1926 Vďaka románu "Vražda Rogera Ackroyda" sa stáva Agatha cez noc
slávnou
1928 Rozvod s Archibaldom Christie
1930 V románe "Vražda na fare" má druhá slávna osoba, ktorú Agatha
Christie stvorila, svoju premiéru: amatérska detektívka Miss
Jane Marple. Ešte ten istý rok si berie svojho druhého muža,
archeológa Maxa Mallowana
1931 "Alibi", prvý zvukový film podľa románu "Vražda Rogera
Ackroyda"
1934 Vychádza jedna z najlepších kníh od Agathy Christie: "Vražda v
Orient-expresse"
1937 Bestseller "Smrť na Níle"
1939 "Desať malých černoškov"
1950 Prvý rekord v predajnosti po vydaní románu "A murder is
announced"
1953 Slávne prvé predvedenie divadelnej hry "Svedkyňa obžaloby" v
londýnskom divadle
1957 Vychádza klasika "Vlak z Paddingtonu"
1962 Archibald Christie umiera
1972 Socha Agathy Christie bola vystavená vo voskovom múzeu Madame
Tussauds v Londýne
1974 Film "Vražda v Orient-expresse" prichádza do kín a stáva sa
úspešným na celom svete
1976 12. januára umiera Agatha Christie
1978 Smrť Maxa MallowanaĎalšie známe diela:
•Neočakávaný hosť (Divadelná hra)
•Smrť vo vzduchu
•Vraždy podľa abecedy
•Pasca na myši (Divadelná hra)
•Mačka medzi holubmi


Ohodnoťte:
33%

Hodnotené 116 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS