euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Anasoftlitera 07

 

Napriek tomu, že kvalita, či hodnota čitateľského zážitku vonkoncom nespočíva v počte ocenení...

Napriek tomu, že kvalita, či hodnota čitateľského zážitku vonkoncom nespočíva v počte ocenení, ktoré tá:ktorá knižka získala, predstavuje udeľovanie podobnej ceny, tobôž v oblasti akou je literatúra vždy závan čerstvého vzduchu a náhle oživnutie inak pomerne zamdletej scény, udržovanej nadšením pár osôb a sprevádzanej prevládajúcim čitateľským nezáujmom. V dobe, keď bežní občania sú ochotní po novinách čítať nanajvýš filmové titulky je usporiadanie festivalu akým je Ars litera činom nanajvýš záslužným a oslavovania hodným. Minimálne pár ľudí možno zistí, že na slovensku sa robí množstvo kvalitnej literatúry, ktorá nespravodlivo vyšumieva kdesi na okraji verejného záujmu a kvalitným autorom sa zabezpečí aspoň na chvíľu pozornosť akú by si za normálnych okolností zaslúžili, keby...

Naša pozornosť sa však teraz uprie na udeľovanie ceny za literatúru Anasoftlitera, ktorej víťaz získa slušných 200 000 korún a jeho nakladateľ od sponzora papier za 25 000,-. V zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca so vstupom len na pozvánky sa 3. 10. rozhodne, kto z desiatich nominovaných autorov sa stane šťastným víťazom a kto len jedným z popredných spisovateľov na slovenskom literárnom nebi. A teda... Bielik? Dušek? Juráňová? Kompaníková? Kopcsay? Lavrík? Lichnerová? Vadas? Vilikovský? Žuchová? ...nuž, ťažko povedať. Isté však je, že pospolitý literárny ľud sa bude môcť vyblbnúť v dňoch následujúcich, keď rozbehne sa literárny festival Ars litera a v kaviarni EX LIBRIS/EX CAFÉ iné porpredné osobnosti uvedú diela osobností zmieňovaných a potom si vždy budete môcť pozrieť pár filmov obsahujúcich literárnu tématiku. Ak by sa vám to zdalo na literárny festival málo, máte pravdu. Ak by sa vám to zdalo ako skutočne prestížne zorganizované odovzdávanie literárnych cien ...máte pravdu opäť a komu by sa to náhodou nepáčilo, môže sa zastaviť na Ars Poetike, ktorá je z roka na rok lepšia a kvalitnejšia.


Miesto: EX LIBRIS/EX CAFE, Kino Mladosť
Čas: 3. – 5. 10. 2007
Info: www.anasoftlitera.sk


...ak sa vám "náhodou" zdá tento článok akosi podpriemerný ...máte pravdu, dnes mi to akosi, ale skutočne, skutočne nechce písať:))


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 30 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS