euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Ars Poetica 2007

 

Festival Ars Poetica svojím 5. ročníkom potvrdzuje kredit najväčšieho literárneho podujatia s medzinárodnou účasťou na Slovensku.

Medzinárodný festival poézie
ARS POETICA 2007
Bratislava 26. – 30. septembra

Festival Ars Poetica svojím 5. ročníkom potvrdzuje kredit najväčšieho literárneho podujatia s medzinárodnou účasťou na Slovensku. Festivalové dianie sa sústredí v Nultom priestore A4 na námestí SNP a v kine Nostalgia. Sprievodné podujatia čakajú na divákov aj na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Počas festivalových večerov sa predstaví 21 básnikov z 15 krajín sveta (USA, Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko, Fínsko, Rusko, Ukrajina, Bulharsko, Slovinsko, Maďarsko, Poľsko, Česko a Slovensko). Preklady ich textov zaznejú v podaní mladých známych hercov Lucie Hurajovej, Mareka Majeského a Vladimíra Kobielskeho. Živé vystúpenia podfarbia VJ sety Zdena Hlinku.

Medzi headlinerov festivalu rozhodne patrí jedna z najväčších celebrít súčasnej svetovej literatúry, americký básnik Robert Pinsky, Poet Laureate of the United States. Špeciálne popkultúrne uznanie jeho výnimočného postavenia vo svete poézie dokazuje jeho uvedenie ako postavy epizódy Little Girl in the Big Ten svetoznámeho kresleného seriálu Simpsonovci, ktorej dokonca prepožičal svoj hlas. Súčasťou programu nie je len autorské čítanie Roberta Pinskeho, ale aj mimoriadna prednáška na Filozofickej fakulte UK, ktorú si pripravil špeciálne na túto príležitosť.

Každý z festivalových dní popri poézii ponúka špeciálne koncerty. Vystúpia poprední multimediálni umelci či hudobníci, skvelé poľské zoskupenia Robotobibok a Complainer, bulharská etno-rocková formácia Gologan či slovenskí Vrbovskí víťazi.

Festival Ars Poetica sa usiluje aj o prezentáciu slovenskej literatúry. Predstavia sa etablovaní autori, ale aj zástupcovia mladšej poetickej generácie: Viera Prokešová, Branislav Hochel, Valerij Kupka, Nóra Ružičková. Tanečno-hudobné trio Petra Fornayová, Monika Horná a Marek Piaček pripravilo tvorivú dielňu pre najmladších fanúšikov poézie.

Filmová sekcia festivalového programu je prestížnou a inšpiratívnou prehliadkou 13 celovečerných a množstva krátkych, mimoriadne kvalitných umeleckých filmov, spätých s poéziou tematicky alebo na základe príbuznej poetiky. Viaceré budú uvedené v slovenskej premiére alebo osobne predstavené samotnými tvorcami.

Knižným výstupom festivalu bude aj tento rok antológia, predstavujúca pravdepodobne najrozsiahlejší výber zo súčasnej svetovej poézie v slovenčine. Prekladateľsky sa na nej podieľali viaceré známe mená slovenského umeleckého prekladu, ako aj mladší prekladatelia (Viera Prokešová, Mária Kusá, Miroslava Vallová, Marián Andričík, Zuzana Drábeková, Karol Chmel, Gabriela Magová, Mária Ferenčuhová, Katarína Laučíková, Nóra Ružičková, Taras Muraško, Martin Solotruk a iní).


Viac informácií o programe a vystupujúcich umelcoch nájdete na
www.arspoetica.sk alebo info@arspoetica.sk


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 49 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS