euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

David Salinger

 

27.1.2010 zomrel jeden z najznámejších amerických spisovateľov.

David Salinger sa dožil úctyhodného veku, 91 rokov. 
Po celom svete bol známy najmä dielom Kto chytá v žite, a hoci posledných 45 rokov nevydal žiadnu knihu ani neposkytoval rozhovory neprestal byť obľúbený. 

Román napísal po vojne v roku 1951 a do literatúry vniesol nezabudnuteľnú postavu Holdena Caulfielda, ktorý sa búri proti všetkému a všetkým. Prostredníctvom neho vystihol nálady v spoločnosti aj otázky, na ktoré sa mladí pýtajú ale nedostávajú odpovede. Veľmi populárnym medzi mládežou  sa stal slangový jazyk a čierny humor, ktorým autor nešetril. 
Román bol vydávaný na desiatky miliónov výtlačkov. 

Medzi jeho ďalšie známe diela patrí napríklad Deväť poviedok, Franny a Zooey, Zodvihnite vysoko povalový trám, tesári. Spolu napísal 35 poviedok ale mnoho ich vyšlo len časopisecky. 

Narodil sa 1.1.1919 v Manhattane v New Yorku do prosperujúcej rodiny obchodníka. Bol tajomný, so sklonom k mysticizmu a možno aj práve to mu pomohlo k tomu, že ho mnohí nazývali legendou už počas jeho života. 
Druhá svetová a jeho účasť na nej mu priniesla obrovskú traumu. 
Písať začal ako študent vo vojenskej akadémii. Svoju citlivú povahu skrýval za náladovosť a preto nebol veľmi obľúbený. 

Posledné mediálne chvenie okolo seba rozpútal minulé leto, keď podal sťažnosť na autora, ktorý svoje dielo odvodil od slávneho Kto chytá v žite. Súd vydanie knihy pozastavil so súhlasom Salingerových advokátov, že by šlo o čistú komerciu.

Od roku 1963 žil vo svojom dome v Cornishi v New Hampshire, kde aj zomrel. 


Ohodnoťte:
9%

Hodnotené 33 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS