euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Kmotr Mrázek III

 

Na pulty kníhkupectiev doputoval už tretí diel knihy Jaroslava Kmenty. Dozvieme sa, kedy a prečo zastrelili hlavnú postavu českého politického podsvetia Františka Mráza?

Na rozdiel od predchádzajúcich dielov, nejde v tomto, o bezduché opisovanie politických odposluchov. Je vidieť, že autor si väčšiu časť podaných informácii "vyšľapal v teréne".
Knihe chýba to hlavné, posadenie deja do celkového spoločenského kontextu a dobových politických súvislostí. Bez nich získavame len skreslený obraz českej politickej spoločnosti.
Kedy sa vlastne začal prepájať svet politiky s podsvetím? Niekedy v roku 1992 "vtancoval" František Mrázek vo svojom fialovom obleku za sprievodu Karla Gotta a niekdajšieho veksláka Miroslava Provoda do Poslaneckej snemovne, keď zakladali nadáciu Interpo.
V predchádzajúcich dielach sa Kmenta snažil vytvoriť obraz, podľa ktorého Mrázkovi klienti získavali svojich členov z celého politického spektra.
Policajný špecialisti na organizovaný zločin sú dodnes presvedčení, že Mrázek stál za niekoľkými nájomnými vraždami ako ich objednávateľ. Žiadne priame dôkazy však nepriniesla ani jeho smrť. Skôr to vyzerá tak, že sa naňho hodilo všetko, s čím si polícia nevedela dať rady.
Doba sa zmenila a Mrázek, ktorý s obľubou nosil peniaze v taškách alebo kufríkoch, začal pôsobiť ako problém niektorých ľudí v sociálnej demokracii. To je počiatok súperenia s Grossovom, ktoré autor v knihe tiež vynechal. Paroubek sa takisto rozhodol popretŕhať väzby na Mrázka. Ten z toho vyšiel jednoznačne najhoršie.

Kmentův tretí diel sa číta ako dobrá detektívka. Na veľkú škodu v nej chýbajú reálne politické motivácie jednotlivých aktérov príbehu. Ide skutočne o literatúru faktu.  


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 30 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS