euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Najprestížnejšie medzinárodné ocenenie získal britský spisovateľ David Almond

 

Cenu Hansa Christiana Andersena za literárnu tvorbu, považovanú za najprestížnejšie medzinárodné ocenenie pre autorov v oblasti literatúry pre deti a mládež, udelila v roku 2010 Medzinárodná únia pre detskú knihu (Board of Books for Young People, IBBY) spisovateľovi Davidovi Almondovi (Veľká Británia).

David Almond je autorom kníh pre deti a mladých, dvoch zbierok poviedok pre dospelých či niekoľkých divadelných hier. Okrem Ceny Hansa Christiana Andersena získal viacero ocenení, napríklad The Whitbread Children´s Award a The Carnegie Medal za knihu Skellig (Vydavateľstvo SLOVART, 2009). Jeho posledná kniha Clay bola nominovaná na cenu The Costa Children´s Book Award a The Carnegie Medal. David Almond je považovaný za jedného z najinovatívnejších detských autorov súčasnosti a jeho knihy sú bestsellermi po celom svete.

 

Komisia Medzinárodnej únie pre detskú knihu ocenila mimoriadny prínos autora magického realizmu pre deti. Almond stimuluje predstavivosť svojich mladých čitateľov a motivuje ich, aby čítali, mysleli a boli kritickí. Má sofistikovaný a zrozumiteľný jazyk.

 

David Almond bol vybratý spomedzi 28 spisovateľov. Ďalší štyria finalisti boli: Ahmad Reza Ahmadi (Irán), Bartolomeu Campos de Queiros (Brazília), Lennart Hellsing (Švédsko) a Louis Jensen (Dánsko).

 

Cena Hansa Christiana Andersena je udeľovaná každé dva roky žijúcemu spisovateľovi (od roku 1956) a ilustrátorovi (od roku 1966) za významný prínos v tvorbe pre deti a mládež. Návrhy národných sekcií IBBY posudzuje medzinárodná porota, ktorá vyberá autora a ilustrátora na udelenie medaily H. Ch. Andersena. Zlatú medailu odovzdáva dánska kráľovná.

 

Tento rok medaily a diplomy odovzdajú víťazom na medzinárodnom kongrese IBBY 11. septembra v Santiagu de Compostela v Španielsku.

 

Viac informácií o autorovi a jeho tvorbe možno nájsť na www.davidalmond.com


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 32 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS