euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Nový román Michala Hvoreckého Dunaj v Amerike

 

Michal Hvorecký strávil dve sezóny prácou na Dunaji a o tejto skúsenosti napísal knihu. Martin a Mona sa stretli v Bratislave ako deti a ich životy navždy spojila rieka. Dospelí sa po rokoch znova stretávajú na luxusnej lodi plnej Američanov, ktorá sa plaví z Nemecka až do delty Dunaja, od Čierneho lesa po Čierne more, ocitne sa tu mladý muž, osudová žena a stodvadsať starých ľudí. Dobrodružný cestopis, stredoeurópska paródia na masovú turistiku aj strhujúci triler. No hlavne príbeh o silnej láske, ktorá stála na vode.

Rozhovor s Michalom Hvoreckým o jeho pripravovanom románe:

 

Prečo si sa rozhodol písať román Dunaj v Amerike?
Dôverne Dunaj poznám a je to výborné prostredie pre literárne rozprávanie. Dunaj je veľmi epická rieka. Strávil som prácou na lodiach dve sezóny a preplavil som sa mnohokrát hore-dolu z Nemecka až do Rumunska. Stretol som stovky Američanov a počúval som ich príbehy, diskutoval s nimi, zbieral som novú inšpiráciu. Pre spisovateľa je to dobrá škola.

 

Čo si vlastne na Dunaji robil?
Oficiálne tour manažéra, čiže dohliadal som na to, aby celý program skupiny na lodi aj na súši perfektne fungoval. Je to niečo ako menší hotel. Denne som však bol aj tlmočník, občas sprievodca, a keď nastala krízová situácia, tak „muž pre všetko“. Väčšina mojich pasažierov boli starí ľudia. Američania naplno dovolenkujú až vo vysokom veku, pretože dovtedy tvrdo makajú. Kto pracuje so starými ľuďmi, ten vie, že sú často chorí, unavení, netrpezliví aj zábavní – vlastne ako deti.

 

Aké príbehy o riekach máš rád?
Veľmi obdivujem Josepha Conrada, ktorý predbehol svoju dobu a v mnohom ma inšpiroval. No napríklad Agatha Christie potenciál úžasnej rieky takmer nevyužila – Smrť na Níle je skvelá detektívka, ktorá by sa však mohla odohrávať inde. Moderných románov o Dunaji je prekvapivo málo. Vernov Dunajský lodivod nepatrí k autorovým vrcholným dielam.


Ohodnoťte:
16%

Hodnotené 39 krát.

Komentáre ku článku:


nový Pridaj nový komentár

Elena

2010-10-13 14:27:03

Román som práve začala čítať - výborne sa zabávam.
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS