euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

O tom, čo by mohlo byť

 
Kurt Vonnegut bol americký spisovateľ kritizujúci spoločnosť. Najčastejším terčom bol americký spôsob života, vojna a zbrane.

Vo svojich románoch zaujímavým spôsobom využíval humor, satiru a alegóriu. K najznámejším patrí Bitúnok č.5, Galapágy a Raňajky šampiónov. Kvôli kritike americkej spoločnosti nemohol byť do roku 1989 u nás vydávaný. Vďaka tomu dnes nie je problém dostať sa aj k jeho najstarším titulom. 

Mechanický klavír je autorov debut z roku 1952. To čo bolo vtedy sci-fi, sa dnes stáva takmer reportážami. Dielo začína slovami autora: "Táto kniha nie je o tom, čo je, ale o tom, čo by mohlo byť."
Dej je situovaný do povojnovej Ameriky, kde svet ovládajú stroje, počítače, ktoré určujú pravidlá. Človek sa stáva dobrovoľne ich oddaným, spokojným konzumentom sveta, v ktorom je všetko dokonale usporiadané v optimistickom ruchu bez vojen. Už nikto netúži byť hrdinom. Až na výnimky, ktoré si myslia, že majú právo vyjadriť svoj názor, hoci je očividné, že civilizácia už dosiahla vďaka strojom svoje najväčšie méty. 

Talent večne uhundraného kučeravého Američana netreba špeciálne rozoberať ani nikomu vysvetľovať jeho odvahu zosmiešňovať kapitalizmus, vojnu, Ameriku a všetko, čo sa mu znepáčilo. Jeho jazyk je nezameniteľný a plný irónie, pesimizmu, bohatej fantázie.

Pri jeho tvorbe sa môže odreagovať každý trošku náročnejší čitateľ. 


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 34 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS