euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Písanie na pokračovanie

 

Neustále hľadáme nové komunikačné prvky v literatúre. Cieľom rubriky, ktorú sme pre vás pripravili je spájanie vašich myšlienkových a literárnych obzorov.

Vašou úlohou bude rozvíjať obsahový rozmer načrtnutej poviedky tým, že pripojíte vlastnú tvorbu k rozpísanej poviedke, ako možnosť jej pokračovania. Podľa vašich hlasov raz do mesiaca vyberieme najlepší príspevok, ktorý bude ocenený peknou a zaujímavou cenou a zaradený ako nové pokračovanie homogénneho celku.

Človek obsahuje tisíce spôsobov prebúdzania. Skôr, ako otvorí svoje oči, nastáva okamih, keď jedna realita sa premiestni ponad druhú a skĺzne sa po mŕtvom bode, upadne do zabudnutia absolútnej protikladnosti elementov dvojitej sféry bytia. Kdesi v pozadí človek akosi cíti, ako sa vytvára to, čomu bude neskôr hovoriť osobnosť, nastáva zmilióntenie, znekonečnenie jednoduchosti. Na hrnčiarskom kruhu pomaly povstane realita z blata a kostí...nekonečný chaos a poriadok sformovaný do jeho pohľadu. 
    Ozveny mŕtveho bodu... Akýsi zvláštny pach dekadentného konca usilovne rozvieval jeho myšlienky... a možno, že sa človek zobúdza a potom zase zaspáva práve pre to, aby preplával mŕtvou zónou, aby sa jeho telo rozorvalo na milióny drobných kúskov a potom zase poskladalo bez akejkoľvek potreby zmyslu. Slnečné svetlo preniká jeho viečkami. Opustená schránka leží obklopená izbou v skrčenej polohe, akoby nik nebol vo vnútri, akoby sa s ním dnes ráno zem prepadla. Ďalším myšlienkovým sledom roztrhá mŕtvy bod na jemný popolček a spustí reťazovú reakciu. Transplantácia prvotného pocitu do tmy chladnej a bez vzduchu... svetlo, ktoré sa prediera pomedzi úzke štrbiny medzi žalúziami. Život rozložený do fotónových zhlukov divo pulzuje na jeho sietniciach. Posvätné kúzlo akcie a reakcie vytvára jeho formu, dobe maskovanú spleťou žíl a tepien a prietokom miazgy a žlče pomedzi nosohltanovú prepážku a následnú dutinu neustále pod tlakom osem atmosfér: Uvítanie do sveta pohybov a farieb, len pod podmienkou...
    Ďalšia smrť - smršť neurálnych impulzov, akýsi pokus o otvorenie oka... Scéna sa zatiaľ ešte pripravuje. Po izbe chaoticky pobehujú uťahaní nosiči a v chvate ešte kladú posledné dielce kulís. Rýchlo kontrolujú štítky, aby všetko bolo presne na tom mieste, kde by predpokladal, že to večer zanechal. Upotení a tuční, prestarnutí chlapi v špinavých montérkach, fajčia a pľujú na podlahu a pôsobia skôr dojmom, že sú v práci ešte len prvý deň a vonkoncom ani netušia, kde sa nachádza jeho písací stôl, gauč, alebo čokoľvek iné. Urážajú sa a strkajú do seba, že to vyzerá, akoby si každou chvíľou chceli vojsť do vlasov. Ešte šťastie, že to vždy nejako stihnú a potom sa kamsi vyparia. Chvíľa, ktorá prebehne v priestore ďaleko mimo neho rozdelí na okamih puto selekcie a stane sa jeho životným údelom po zvyšok dňa. Ešte netuší vôbec nič. Jeho tep sa zvoľna zrýchľuje. 


Svoje verzie pokračovania môžete posielat na tvorba@euforion.sk ...len nezabudnite svoj mail označiť, aby sme vedeli kam vlastne patrí.


Ohodnoťte:
2%

Hodnotené 25 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS