euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Rubem Fonseca: Mocné vášně a nedokonalé myšlenky

 

Rubem Fonseca (1925) partrí medzi najzaujímavejších juhoamerických spisovateľov súčastnosti...

Rubem Fonseca (1925) partrí medzi najzaujímavejších juhoamerických spisovateľov súčastnosti. V rodnej Brazílii získal všetky významnejšie literárne ocenenia vrátane snáď najvýznamnejšej ceny po portugalsky písanej literatúry Camoes, ktorá mu bola udelená v roku 2003. Po štúdiu práva pôsobil ako policajný komisár v Rio de Janiero, manažér i vysoký štátny úradník. Súčasne písal filmové scenáre, čo sa pomerne často premietalo do jeho románovej tvorby. Pokladá sa za jedného z duchovných otcov brazílskeho brutalizmu. Kniha “Mocné vášne a nedokonalé myšlienky” bola napísaná na konci osemdesiatych rokov. Autor v nej kombinuje vlastné úvahy o ruskom klasikovi Isaacovi Babelovi so špecifickými reáliami svojej krajiny, thrilerovými postupmi, medicínskymi metaforami a manipuláciami komerčnými cirkvami, ba aj vsunutými sa stopami studenej európskej vojny. Použité postupy sa vyznačujú veľkou mierou nadhľadu, vtipu a odľahčenosti, prelínajúcimi sa s nekonvenčnými filmovými formami, charakteristickými v postmodernej filmovej tvorbe.
V atraktívnej, detektívnej stavbe celého diela sú ako šperky poukladané úžasné myšlienky, zaobalené často do krikľavých karnevalových šiat vlniacich sa v rytme (ako inak) samby. Štylistické odbočky prekonal účasnou rýchlosťou a obratnosťou rozprávača, vďaka ktorému máte počas celej knihy aj napriek rozmanitosti tém celkom jasno. Skvele vygradovaný dej a skutočne poriadne zamotaná zápletka dáva vzniknúť úžasnému prostrediu temných stránok a uličiek zvláštne chaotických latinsko-amerických miest, rôzne prevrstvených masami často kriminálne pôsobiaceho obyvateľstva rozličných kultúr i náboženstiev. Relativizuje zažité a tvrdohlavé tvrdenia, je váhavý skeptik, občas preostrí realitu, no nemoralizuje. Napriek tomu, že príbehy, ktoré autor podáva sú na prvý pohľad premiešané celkom chaoticky, práve vďaka spomínanému rozprávačovi môžeme hovoriť o diele otvorenom širokému čitateľskému publiku, i keď vo svojej podstate ide o zložitý, hlboký a nanajvýš erudovaný roman. Na muške budete mať nepokojného a rozháraného intelektuála túžiacho po dokonalosti a kráse, spojenej s láskou…

Ak vás tieto riadky zaujali… určite si túto knižku nenechajte ujsť. Ak nie, radšej to ani neskúšajte, lebo už po prvých päťdesiatich stranách sa začnete dávkovať Panadolom a inými liekmi proti bolesti hlavy.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Argo.

(zdroj: sme)


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 31 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS