euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

SNM plné švajčiarskeho komiksu

 

Mnohí by iste mohli namietať, že komiks do literatúry nepatrí a že je to len úpadková forma umenia pre lenivcov neschopných skutočne čítať. Nech si myslí kto chce a čo chce...

SNM plné švajčiarskeho komiksu

Mnohí by iste mohli namietať, že komiks do literatúry nepatrí a že je to len úpadková forma umenia pre lenivcov neschopných skutočne čítať. Nech si myslí kto chce a čo chce, komiksy už vyše dvesto rokov uchvacujú milióny čitateľov po celom svete a ich vizuálna ako aj literárna stránka prešla vývojom porovnateľným s ktorýmkoľvek iným druhom „vážneho“ umenia. Jedinou smolou tohto žánru je možno jeho utopenosť v braku, avšak ten, kto videl pvedzme tvorbu Nihei Tsutomu, Shauna Thomasa, alebo notoricky známeho Franka Millera, dá mi určite za pravdu, že hľadať sa skutočne oplatí.

Ak teda patríte medzi komixových fanúšikov, určite by ste si nemai nechať ujsť výstavu pod názvom „Švajčiarsko – krajina komiksu...“, ktorú pre vás pripravilo Slovenské národné múzeum. Vstup na výstavu je z kaviarne Múzejka z druhej strany budovy, v čom by sa dala určite nájsť nejedna veľmi pekná symbolika avšak, nebudeme zbytočne zapárať, poďme k samotnej výstave. Na nej máte totiž jedinečnú možnosť vidieť priekopnícke diela zakladateľa komiksového žánru Rodolfa Topfera (1799 – 1846), ktorý v čerstvom 19. storočí podľa vzoru francúzkych karikaturistov tvoril svoje prvé komiksové príbehy. Okrem neho uvidíte ďalších dvanásť u nás síce neznámych, no v rodnom Švajčiarsku veľmi preferovaných autorov, ktorý špeciálne pre túto expozíciu vytvorili série príbehov bez slov na tému Čas, umiestnených na dvadsiatich štyroch paneloch. Na deti bude čakať tvorivý workshop za účasti kvalifikovaného lektora a vzhľadom na to, že celá výstava je zadarmo... myslím, že niet nad čím príliš rozmýšľať.

Výstava potrvá do 1. júla.

www.snm.sk


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 45 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS