euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Zuzana Demjánová: Tatry v časoch monarchie

 

Staré pohľadnice nie sú len objektom záujmu zanietených zberateľov. Sú aj dobovými dokumentmi, ktoré slúžia celému radu odborníkov, od historikov až po architektov a dizajnérov. Kniha obsahuje unikátne a zriedkavé zábery z tatranských kúpeľných obcí z prelomu 19.teho a 20.teho storočia

Kniha ,,Tatry v časoch monarchie,, vznikla z nostalgie a úprimného obdivu k ľuďom, ktorí sa zaslúžili o vybudovanie tatranských kúpeľných osád. Obsahuje unikátne a zriedkavé zábery z tatranských kúpeľných obcí z prelomu 19.teho a 20.teho storočia. Veľká časť z pohľadníc, ktoré kniha obsahuje neboli ešte nikdy uverejnené v podobných publikáciach.

Okrem toho sa na rozdiel od kníh podobného žánru zaoberá nielen architektúrou ale aj ľuďmi, ktorí žili v ich okolí, či priamo v nich. Nemalá časť je venovaná doprave a rozvoju športového života v našich veľhorách.

Autorka čerpala z dobovej literatúry písanej v anglickom, maďarskom, nemeckom, slovenskom a českom jazyku a snažila sa priblížiť čitateľovi Tatry tak, ako ich videli cudzinci, ktorí sem prichádzali. Zmienky o Slovákoch v Stokerovom románe Dracula neboli jediné v zahraničnej literatúre 19. storočia. Dajú sa zvyčajne nájsť v spisoch publikovaných rôznymi dobrodruhmi a cestovateľmi.

Slovákom a Tatrám veľký priestor vo svojej knižke venuje Predovšetkým Elizabeth Mazuchelliová. Plasticky popisuje najmä svoje dojmy z návštevy Nového Smokovca, osobu Dr. Szontagha (zakladateľ Nového Smokovca) a v neposlednom rade bežného Slováka - poverčivého, statočného, hrdého a divokého. V publikácii Sira Percyho Aldenasa zasa dá nájsť tvrdenie, že Slováci majú výrazne odlišnú termoreguláciu ako zvyšok Európy. Autor vychádza z toho, že muži nosili v lete teplé prehozy z baranej kože, no v zime pracovali v lesoch v treskúcich mrazoch bez akýchkoľvek ťažkostí odetí len do košieľ a nohavíc.

Vydal: Ján Ďurian, distribúcia: vydavateľstvo Európa

Obálka knihy v PDF


Kuszman bazaar v Tatranskej Lomnici

 

Prvá predajňa v Tatranskej Lomnici bol Kuszman bazár, ktorý v roku 1896 postavil Július Kuszmann z Kežmarku. Kuszmann okrem proviantu ponúkal i športové potreby a literatúru o Tatrách. V roku 1903 obchod vyhorel, na snímke je zachytený už po rekonštrukcii s veľkou krytou drevenou verandou.

Zimné športy

 

Uhorská aristokracia sa zo začiatku neveľmi hrnula do športovania. Vedenie cestovnej kancelárie Idegenforgalmi iroda, ktorá začala ako prvá prenajímať sane v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici (1905), čoskoro zistilo, že o ne nie je záujem. Napokon ich spopularizovali hoteloví zamestnanci. A tak o rok neskôr sa už po sánkarskych dráhach spúšťali i kúpeľní hostia. Na snímke skupina zimných športovcov pri Kiosku na Hrebienku.

Štrbské pleso

 

Dámy na prechádzke na promenáde pri Štrbskom plese. Ženy mali presne vyhradený čas, kedy sa mohli v plese kúpať. Bolo to od 10 do 12 hodiny. Pre pánov sa žiadne reštrikcie ohľadom podobných aktivít v dobových sprievodcoch neuvádzajú.

Cigáni na Spiši

 

Koncom 19. storočia bolo podľa súpisu z roku 1893 na území dnešného Slovenska 36 000 Rómov. Spišská župa sa na tomto počte podieľala počtom 2792 Rómov . Väčšina sa zaoberala opracovávaním kovu -kováči, zámočníci, kotlári, zvonkári. U žien "privátnym" povolaním bolo žobranie a starostlivosť o rodinu. Z celkového počtu bolo 79 osôb gramotných. Na Spiši prevládalo u Rómov náboženstvo rímskokatolícke (2620). Cigánske kapely boli v kúpeľných obciach veľmi obľúbené. Učarovali predovšetkým zahraničným turistom. Cigáni žili poväčšine na kraji dedín, príp. ako to opisuje jeden anglický cestovateľ ,, zdá sa, že za každou slovenskou obcou je umiestnená cigánska kolónia…,,


Ohodnoťte:
13%

Hodnotené 38 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS